STUDENT RECORDS PHOTO GALLERY VIRTUAL TOURS
 
 

ENTRANCE EXAMINATION RESULT OF THREE YEAR BACHELOR’S DEGREE IN CATERING TECHNOLOGY & CULINARY ARTS CONDUCTED AT CAI HYDERABAD FOR THE ACADEMIC YEAR 2016-2017

 

LIST OF CANDIDATES PROVISIONALLY SELECTED IN ALL INDIA ENTRANCE EXAMINATION CONDUCTED ON 8thMAY 2016 AT HYDERABAD FOR 3-YEAR BACHELORíS DEGREE IN CATERING TECHNOLOGY & CULINARY ARTS FOR THE ACADEMIC YEAR 2016-17

NOTE: THE LIST OF CANDIDATES SELECTED IS NOT IN THE ORDER OF MERIT.

LOCAL OPEN CATEGORY

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
H 12
MR. Y. VINAY KRISHNA
WARANGAL
2
B 01
MR. N. JAYA SURYA CHOWDARY
HYDERABAD
3
C 22
MR. YASH MOR
HYDERABAD
4
E 06
MR. SIDDANTH  MATHUR
HYDERABAD
5
D 21
MR. JONATHAN OBED
HYDERABAD
6
E 22
MR. K. KRISHNA KUMAR REDDY
HYDERABAD
7
E 15
MR. E. KALYAN KUMAR
AMALAPURAM
8
C 02
MR. M. RAM MOHAN
GUNTUR
9
E 25
MR. M. NAGA MANIKANTA
GUNTUR
10
H 04
MR. B. SOLOMON RAJ
SECUNDERABAD
11
A 25
MR. A. PRUDHVIRAJ
HYDERABAD
12
H 07
MR. A. SATYA TEJA
HYDERABAD
13
E 17
MR. PRATIK DESAI
HYDERABAD
14
A 06
MR. M. VAMSHI RAM
TIRUPATHI
15
H 25
MR. K. RAJ KUMAR
GUNTUR
16
G 06
MR. JEET MEHTA
SECUNDERABAD
17
D 09
MR. B. SAI KIRAN
HYDERABAD
18
B 04
MR. K SRINIVAS
RAJAHMUNDRY
19
H 11
MR. SK. MOHD RAFI
GUNTUR
20
E 11
MS. AFROSE BEGUM
HYDERABAD
21
D 13
MR. R.V.K. VARMA
SRIKAKULAM
22
E 08
MR. VIVEK UNIYAL
SECUNDERABAD

 

RESERVATION CATEGORY (BACKWARD CLASSES: GROUP (A,B,C,D,E)-LOCAL

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
G 25
MR. B. SRI VIGNESH
HYDERABAD
2
E 07
MR. B. MANIKANTA GOUD
SECUNDERABAD
3
G 08
MR. Y. AKHILESH VARMA
HYDERABAD
4
G 01
MR.MOHD. TOUSEEF SHAMSUDEEN
CHENNAI
5
G 05
MR. N. RAJESH
HYDERABAD
6
A 13
MS. TANVI SAMPAT
CHENNAI
7
H 21  
MR. C. SRI KARTHI
TAMILNADU
8
C 08
MR. B. SIVA RAMUDU
KURNOOL

 

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED TRIBE )

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
F 23
MR. RAYMOND VANLALCHHUANGA
MIZORAM
2
D 14
MS. MUTUNULU KEYHO
NAGALAND
3
D 07
MR. DELEN YOLMO
NEW DELHI

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED CATSE )

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
E 14
MR. B. KARTHIK
HYDERABAD
2
H 06
MR. G. ROHITH
HYDERABAD
3
D 04
MR. A.R. OM SAI
HYDERABAD

 

NON LOCAL CATEGORY

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
B 15
MR. SIDDHARTH JINDAL
KOLKATA
2
F 07
MR. HARNEET SINGH JOLLY
PUNE
3
H 15
MS. PRIYA BOTHRA
BANGALORE
4
E 20
MR. KASHIK KHANNA
KANPUR, UP
5
A 08
MR. AYUSH SHARMA
JAIPUR
6
H 05

MR. SIDDHARTH MURARKA

KOLKATA
7
B 14
MR. ARCHIT ARORA
HIMACHAL PRADESH
8
C 03
MS. DIBYASHA SARANGI
ODISHA
9
F 13
MR. TANMAY BUCHAKE
GUJRAT
10
F 11
MR. MAAZ VORA
KOLKATA
11
B 08
MS. RUSHALI KUNDU
KOLKATA
12
B 20
MR. VIKRANT SABLOK
MUMBAI
13
A 07
MR. BHASKAR KALITA
ASSAM
14
G 15
MR. PRIYANSH SAKARIYA
NAGPUR
15
D 12
MS. NAIR AKSHA AJIT
MUMBAI
16
F 08
MR. ANUJ KUMAR
ALLAHABAD, U.P
17
A 09
MR. TANAY JAIN
NOIDA, U.P
18
H 14
MR. NINAD GAUTAM
NEW DELHI
19
C 21
MS. AMANDA ESTHER FERNANDEZ
BANGALORE

 

TIBETAN

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
E 13
MR. SONAM DORJEE
MYSORE

 

SERVICE MEN/EX-SERVICE MEN

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
B 23
MR. UTKARSH DUBEY
LUCKNOW, U.P
2
B 22
MR. GAGANDEEP SINGH RAO
PUNJAB

 

 

NOTE :ALL THE CANDIDATES WHO HAVE BEEN SHORT-LISTED WILL HAVE TO ENROLL ON OR BEFORE 20thMay 2016 BY PAYMENT OF FULL FEES, FAILING WHICH THE SEAT WILL BE RELEASED TO WAIT-LISTED CANDIDATES.


 

FOLLOWING CANDIDATES ARE WAIT LISTED FROM THE ENTRANCE EXAMINATION CONDUCTED ON 8 th- 05 - 2016

 

Wait listed candidates to meet the ADMISSIONS COUNSELLOR between 18th& 20th May 2016 to know the status of the seat

 

WAIT LIST

 

LOCAL OPEN CATEGORY

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
G 12
MS. MAHEK RIJHWANI
HYDERABAD
2
D 06
MR. K. CHAITANYA
PRAKASAM
3
D 20
MR. NALLAM VIKAS
HYDERABAD
4
C 12
MR. E. YUVRAJ
HYDERABAD
5
D 19
MS. PRATISHTHA SETHI
SECUNDERABAD

 

RESERVATION CATEGORY (BACKWARD CLASSES: GROUP (A,B,C,D,E)

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
H 18
MR. AAKULA RAKESH
KARIMNAGAR
2
B 07
MR. K. NIKHIL DEEP
WARANGAL
3
C 09
MR. K. AJAY KUMAR
HYDERABAD
4
G 16
MR. NANDESH RAJA
HYDERABAD
5
D 23
MR. M. NISHANTH
WARANGAL

 

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED TRIBE)

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
G 13
MR. MIGOM AYENGIA
ASSAM
2
E 16

MS. DESIREE DEO GRATIA

      DIENGDOH
MEGHALAYA

 

 

RESERVATION CATEGORY (SCHEDULED CATSE )

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
G 17
MR. LEKHANK SAHARE
NAGPUR
2
C 13
MR. S. SAI KUMAR
HYDERABAD

 

NON LOCAL CATEGORY

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
A 22
MR. MOHAMMAD SALEEM
JAMMU & KASHMIR
2
E 02
MR. DIVYANSH LAWANIA
BANGALORE
3
G 19
MS. P. SHWETA
JHARKHAND
4
B 11
MS. HIMANSHI GUPTA
NOIDA, U.P
5
H 08
MR. AAYUSH SABHERLAL
KOLKATA
6
A 01
MS. RACHI GUPTA
MUMBAI
7
H 01
MR. ANIKET K ADHAU
MAHARASHTRA
8
A 23
MR. SANDEEP G KRISHNAN
KERALA
9
 B 10
MR. OJUS SANJAY RANE
MUMBAI
10
F 20
MS. AKANKSHA  SANJAY NATH
PUNE

 

TIBETAN

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
NONE

 

SERVICE MEN/EX-SERVICE MEN

 

SNO HALL TICKET NO NAME OF THE CANDIDATE PLACE
1
G 09
MR. TENZIN TSEGA
ODISHA

 

DIRECTOR/ PRINCIPAL

CAI



 
 
CULINARY ACADEMY OF INDIA Affiliated to OsmaniaUniversity
6-3-1219/6A, Umanagar, Begumpet,
Hyderabad - 16, A.P., India.
E-mail: iactca@yahoo.co.in